Zrušíme učiteľov?!

Autor: Michal Hybský | 3.12.2017 o 22:23 | (upravené 3.12.2017 o 22:31) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  2612x

Tento na prvý pohľad tvrdý nadpis, bude možno v horizonte pár rokov realita. Pripravme sa, aby sme neboli zomletí ako vlašské orechy.

Nie je tajomstvo, že školstvo je problém nie len učiteľov, žiakov, ale v princípe celej spoločnosti.

Rovnako všetci dobre vieme, že náš školský systém je zastaralý a od času, keď som napríklad ja končil základnú školu (rok cca. 2000) sa urobili len kozmetické úpravy (lepšie pc, plastové okná). Kníh, kvalitných športoviskách, či kreatívneho školského systému však nepribudlo.

Ako človek pohybujúci sa na desiatkach škôl, hodnotím dnešné školstvo horšie ako to bolo v čase mojej školopovinnosti. 

Už nemá žiadnu pridanú hodnotu kritizovať jednotlivé vlády, či ministrov ba dokonca ani "expertmi" (napr. člen komunistickej strany) napísané "Učiace Slovensko", o ktorom sa už povedalo všetko a nerealizovalo nič.

Nastáva čas, aby sme my ako spoločnosť zobrali opraty do svojich rúk a spoločnou diskusiou pohli školstvo tam, kde má byť v 21. storočí, resp. Industry 4.0 s výhľadom na Industry 5.0

Ešte len tak okrajovo k ministrom...Všimli ste si, že terajšia ani jej predchodca, nie sú nami volení zástupcovia? Vôbec teda nevieme čo robili, robia, budú robiť...Ale nemyslím si, že zrovna toto je téma dňa.

Čo sa týka "zrušenia učiteľov" na základe uvažovania a preštudovania prichádzajúcich trendov, treba brať minimalizáciu maximálne vážne.

Nemôžeme dnes v dobe digitalizácie, robotizácie "robiť" školstvo ako výkopové práce stredovekého hradu a tešiť sa z nájdenej črepiny. 

Doba ide dopredu, veľmi rýchlo a kto nezareaguje na túto akceleráciu bude to mať katastrofálne následky (už z časti aj má, viď výsledky medzinárodných hodnotení úrovne našich škôl, žiakov).

Naozaj nie je cieľom kritizovať, ale napríklad také duálne vzdelávanie malo úspech v inom režime ako ten dnešný. To čo sa tam dnes tých pár žiakov učí, bude krátko po ich nástupe už len minulosť. Každým dňom v priemysle preberajú robotu ľudí stroje, resp. roboty.

Netreba panikáriť. Napríklad ja a moje združenie sa snažíme pomôcť, aby sme dokázali do budúcna dnešnú generáciu detí nasmerovať na odbory, ktoré sú a budú potrebné v časoch prichádzajúcich.

Často krát počúvame, že učitelia, už nemajú postavenie, honor ako v 20. storočí.

Niet sa čo čudovať, v tých časoch pôsobili ako jeden z málo zdrojov informácií. Nebolo ich kde inde čerpať. Dnes je informácií požehnane, pretlak a nie je v možnostiach učiteľa ich všetky obsiahnuť.

Úloha učiteľa tkvie skôr v tom, aby vedel koordinovať informácie žiakov, kriticky myslieť, motivovať. Učitelia na prvom stupni základných škôl sú kategória vyňatá z tejto úvahy.

Žiaľ veľakrát aj od vysokoškolákov počúvam, že povinné prednášky sú maximálne nudné a jednotlivé kapacity z akademickej pôdy prednášajú tie isté slová 20 rokov. Nebolo by lepšie mať prednášky kvalitne nahraté, pustiť si ich kedy študent chce? Neviem..pýtam sa.

 

Možno by sa dalo polemizovať, či učitelia budú počtom klesať alebo nie, v každom prípade nás čakajú pestré časy. A to v prípade, že nezdvihneme kotvy a nezačneme plávať k ostrovu lepšej budúcnosti, nás Slovenska.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?