Naháňanie kúsku gumy, deravé chodníky a havarijné stavy (otvorený list primátorke)

Autor: Michal Hybský | 27.11.2020 o 13:54 | (upravené 27.11.2020 o 14:10) Karma článku: 3,99 | Prečítané:  1285x

Na základe apelu od ľudí, ale aj vlastného úsudku som sa rozhodol napísať otvorený list primátorke mesta Zvolen s prosbou o pozastavenie uznesenia umožňujúcemu dať hokeju, futbalu 240 tisíc.  Podotýkam na týždeň...

Otvorený list primátorke mesta Zvolen.

Vážená pani primátorka Ing. Lenka Balkovičová! 

Dovoľte mi, aby som sa na Vás obrátil v mene viacerých občanov mesta, ale aj mňa, ako poslanca mesta Zvolen vo veci posledného zastupiteľstva, ktoré sa konalo dňa 23.11.2020 a to konkrétne k uzneseniu prijatého poslancami k bodu“Novelizácia č. 2 Všeobecne záväzného nariadenia č. 179 o poskytovaní dotácií a finančných príspevkov z rozpočtu mesta Zvolen”.

Rok 2020 si budeme všetci pamätať ako rok poznačený pandémiou COVID-19, ktorá okrem závažných zdravotných rizík pre všetkých ľudí, spôsobila obrovský negatívny zásah aj do našej ekonomiky. Mestá a obce majú na hospodárenie z tohto dôvodu menej finančných prostriedkov.

Zdá sa mi preto neakceptovateľné, aby práve v tomto období, kedy si naše mesto muselo zobrať úver v hodnote takmer milión Euro, aby sme zvyšovali výšku dotácií o240 tisíc Eur

Navyše ide o precedens, nakoľko podľa slov, ktoré odzneli na zastupiteľstve, budú mať príjemcovia dotácií na vyúčtovanie doslova niekoľko dní. Z predloženého materiálu vyplýva, že to nebolo prerokované ani v komisií Mládeže a športu MsZ.

Len podotýkam, že sa jedná o hokej a futbal, pritom všetci vieme, že z dôvodov protipandemických opatrení v našej krajine sú športové aktivity a podujatia maximálne obmedzené, dokonca sa sa nezrealizovala veľká časť zápasov v mládežníckych kategóriách. Je reálne, aby 240 tisíc Eur minuli za týždeň? 

 

Vyvoláva to veľké nejasnosti.

Je nepochopiteľné, aby sa v období, keď si mesto zvyšuje pôžičkou svoj dlh, bola navyšovaná suma na dotácie, pričom žiadny právny nárok na ňu neexistuje.

Znenie platného všeobecného záväzného nariadenia č.179 je nasledovné: 

  9. Na poskytnutie dotácie z rozpočtu Mesta Zvolen nemá žiadateľ právny nárok. 

10.Žiadateľ, ktorému bola v príslušnom kalendárnom roku poskytnutá dotácia, môže požiadať v priebehu kalendárneho roka o navýšenie pridelenej dotácie na ten istý projekt. Mesto Zvolen bude rozhodovať o navýšení dotácie pre žiadateľalen v prípade, ak v rozpočte Mesta nebude mať vyčerpaný celkový schválený objem finančných prostriedkovv zmysle Článku 2 bod 3 a 4 tohto nariadenia

 

Mám pocit, že suma bola vyčerpaná a je preto nepochopiteľné, ako vôbec o jej navýšení mesto mohlo rozhodovať. Ak by suma vyčerpaná nebola, asi by sa nemuselo meniť VZN.

 

V čase, keď ľudia prichádzajú o prácu, mnohí živnostníci musia ukončiť svoje činnosti, mnoho ľudí sa dostáva do sociálne neúnosnej životnej situácie, je dosť nevhodné rozdávať dotácie na takýto účel. Určite si aj Vy dobre uvedomujete, že je množstvo projektov, problémov, kde by sa práve tieto finančné prostriedky dali použiť. 

 

Týmto Vás chcem požiadať o prehodnotenie tohto uznesenia a zvážiť jeho pozastavenie, nakoľko je jednoznačne pre mestozjavne nevýhodné. Tento krok umožňuje zákon č.369/1990 Zb., § 13.  

Pokiaľ posúdite, že toto “uznesenie” je pre naše mesto výhodné,  budem rád, ak mne a aj občanom mesta vysvetlíte, prečo si to myslíte.


V čase “pandemickej” krízy navyšovať dotácie na tento účel nepovažujem za vhodné a som presvedčený, že tieto finančné prostriedky by sme vedeli využiť oveľa efektívnejšie pre všetkých obyvateľov nášho mesta.

Vopred ďakujem.

 

S úctou

                                                                                                            Ing. Michal Hybský                                                                                                                              poslanec MsZ Zvolen

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Juhoafrický kmeň môže uniknúť imunite

Protilátky nezneutralizovali vírus dostatočne.

Komentár Zuzany Kepplovej

Keď Fico varuje pred komunistickými maniermi

Fico sa snaží, aby jeho sympatizanti udalostiam rozumeli čo najmenej.


Už ste čítali?